Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein i Johannes Goritzki
W 1978 roku wiolonczelista i dyrygent Johannes Goritzki założył Deutsche Kammerakademie, której repertuar obejmuje muzykę od baroku po współczesność.
Corocznie odbywa się festiwal Via Musica zainicjowany przez Johannesa Goritzkiego, na który zapraszani są artyści zaprzyjaźnieni z orkiestrą. Gośćmi festiwalu byli: Frank-Peter Zimmermann, Izabelle van Keulen, Bruno Giuranna, Aurele Nicolet, Yehudi Menuhin, Nikita Magaloff, Lilya Zilberstein i Radu Lupu. W roku 1992 nawiązano stałą współpracę z solistami Stuttgarter Bläserakademie, są to m.in.: Radovan Vlatkovic (róg), Ulf Rodenhauser (klarnet), Ingo Goritzki (obój), Sergio Azzolini (fagot). Od 1996 roku orkiestra współpracuje także z solistami Sächsische Staatskapelle w Dreźnie.
Orkiestra dużo koncertuje w Europie oraz w Azji Południowo-Wschodniej, Chinach i Japonii. W 1993 roku koncertowała pod batutą Krzysztofa Pendereckiego w Austrii i Szwajcarii. W jesieni 1994 roku po raz pierwszy udała się do Australii. Podczas europejskiego tournée w 1995 roku z solistami Hildegard Behrens i Thomasem Quasthoffem wystąpiła m.in. w Alte Oper we Frankfurcie, Tivoli w Kopenhadze, Konzerthaus w Berlinie i Musikverein w Wiedniu.
Deutsche Kammerakademie ma na swym koncie liczne nagrania plytowe: w 1993 roku orkiestra nagrała wszystkie symfonie L. Boccheriniego, premierowe nagranie Koncertu wiolonczelowego Othmara Schoecka z solistą Johannesem Goritzkim uzyskało Grand Prix des Discoboles de l`Europe, zaś nagranie trzech koncertów smyczkowych Allana Petterssona uzyskało nominację do Cannes Classical Award ` 95 w dziedzinie muzyki orkiestrowej.
Ostatnio zespół nagrywał utwory F. Mendelssohna i F. Schuberta.
Powrót