Saulius Sondeckis
Urodził się w 1928 roku w Szawlach na Litwie. W latach 1948-52 studiował w klasie skrzypiec prof. A. Liwonta (ucznia Dawida Ojstracha) w Akademii Muzycznej w Wilnie; następnie uczył się u znakomitego dyrygenta Igora Markiewicza w Konserwatorium w Moskwie. Obecnie jest profesorem Litewskiej Akademii Muzycznej.
W roku 1955 został dyrygentem młodzieżowej orkiestry gimnazjum muzycznego im. M.K. Čiurlionisa. Z uczniami i nauczycielami tej szkoły utworzył w roku 1960 Litewską Orkiestrę Kameralną. Największym osiągnięciem zespołu było zdobycie w roku 1976 złotego medalu na konkursie orkiestr młodzieżowych im. Herberta von Karajana w Berlinie. Od debiutu na festiwalu w Eschternach w roku 1976, Saulius Sondeckis i jego orkiestra występowali tam siedmiokrotnie, otrzymując najwyższe wyróżnienie festiwalu, Medal Wielkiego Lwa. Grali też na innych ważnych festiwalach: czterokrotnie na festiwalu w Szlezwiku-Holsztynie, kilkakrotnie na festiwalu w Reichenau, na Bach-Woche w Ansbach, na festiwalach im. Iwo Pogorelicza i S. Richtera; na Grudniowych Wieczorach Muzycznych w Moskwie, na Festiwalu im. Y. Menuhina w szwajcarskim Gstaad-Saane; na festiwalach w Lucernie, Berlinie, Ludvigsburgu i in.
Sondeckis prowadził gościnnie wiele orkiestr młodzieżowych na różnych festiwalach, m.in. Internationales Kammerorchester Buckow z Niemiec, Jeune Philharmonie z Belgii, Ost-West Musikfest z Austrii, Orkiestrę Festiwalową z Davos i Ensemble Instrumental z Grenoble. Wyrazem uznaniem dla jego działalności były występy z orkiestrą Schleswig-Holstein Musik Festival, założoną przez Leonarda Bernsteina.
Saulius Sondeckis występował kilkakrotnie na prestiżowym festiwalu w Salzburgu. Szczególne znaczenie miał występ w roku Mozarta (1991): z Litewską Orkiestrą Kameralną wystąpili tam nie tylko latem na festiwalu, lecz również jesienią, podczas koncertów w ramach Kulturtagen.
Znany kompozytor Alfred Schnittke zadedykował swe I Concerto grosso jego pierwszym wykonawcom, G. Kremerowi, T. Grindenko i S. Sondeckisowi, a III Concerto grosso Sondeckisowi i Litewskiej Orkiestrze Kameralnej. Nagranie kompaktowe Tabula rasa Arvo Pärta zostało dokonane wraz z Schnittkem, Kremerem i Grindenko.
Sondeckis często gościnnie dyryguje orkiestrami symfonicznymi, np. Berliner Philharmoniker, Orchestra Philharmonique de Radio France, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre National de Belgique, orkiestrą symfoniczną z Malmö, oraz Salzburger Kammerphilharmonie, L'orchestre de Chambre de Lausanne i jedną z tajwańskich orkiestr kameralnych.
W roku 1988 Sondeckis założył Cameratę - orkiestrę studencką w Konserwatorium w Petersburgu. Pod dyrekcją Sondeckisa rosyjska orkiestra występowała w wielu krajach i nagrała kilka płyt kompaktowych dla Sony z serii "St. Petersburg Classics".
Camerata Petersburska i Litewska Orkiestra Kameralna często łączą się we wspólnych przedsięwzięciach artystycznych i pod batutą swego Mistrza, Sauliusa Sondeckisa.
Powrót