Trio Fontenay
Wolf Harden - fortepian
Michael Mücke - skrzypce
Jens Peter Maintz - wiolonczela
W 1980 roku młodzi muzycy założyli trio; za nazwę zespołu posłużyła im nazwa hamburskiej ulicy, gdzie odbywały się pierwsze próby. Studiowali przez pewien czas u Amadeus Quartet. W 1987 roku Trio Fontenay zawarło kontrakt na wyłączność z firmą płytową Teldec.
Zespół brał udział w słynnych festiwalach, m.in.: Kissinger Sommer, festival de Montpellier, Festival de Montréal, Salzburger Festspiele, schlezwig Holstein Musik festival, Schubertiade Hohenems i Settimante Musicali di Ascona. W Paryżu Trio uzyskało status "Trio en Résidence au Chatelet".
Dla poszerzenia wykonywanego repertuaru zespół współpracuje z klarnecistą Eduardem Brunnerem, barytonem Wolfgangiem Holzmairem (nagrali dla firmy Philips 20 pieśni L. van Beethovena na baryton i trio fortepianowe), i z wiolonczelistą Nobuko Imai. Ostatnie nagrania Tria to Forellenquintett F. Schuberta i jego Kwartet fortepianowy.
W 1996 roku Trio debiutowało w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu koncertuje tam regularnie.
W ramach umowy z Teldec zespół nagrał wszystkie tria fortepianowe Beethovena (nagroda roku 1994 krytyki niemieckiej), Schuberta, Mozarta, Mendelssohna, Schumanna, Brahmsa i Dvořaka, oraz Ivesa, Ravela, Debussy`ego, a także Quatuor pour le fin du temps O. Messiaena, ten ostatni utwór zdobył niebywałe uznanie publiczności i krytyków.
Po osiemnastu latach odszedł z zespołu jego współzałożyciel i wiolonczelista Niklas Schmidt. Zastąpił go w 1998 roku Jens Peter Maintz, który zdobył 1. nagrodę podczas konkursu ARD w 1994 roku.
Michael Mücke gra na skrzypcach Gaspare Lorenzini (Piacenza 1780), Jens Peter maintz na wiolonczeli Vicenzo Rugeri (1696).
Powrót