Auryn Quartett
Matthias Lengenfelder - skrzypce
Jens Oppermann - skrzypce
Steuart Eaton - altówka
Andreas Arndt - wiolonczela
Zespół powstał w 1981 roku. Podstawą sukcesu czwórki muzyków były studia u Amadeus Quartett w Kolonii oraz u Guarneri Quartet na University of Maryland w USA. W 1982 roku zespół zwrócił na siebie uwagę dzięki nagrodom w dwóch renomowanych konkursach: ARD w Monachium i International String Quartet Competition w Portsmouth. Jako reprezentant niemieckich stacji radiowych Auryn Quartett wygrał konkurs europejskich stacji radiowych w 1987 roku.
Kwartet koncertował we wszystkich metropoliach muzycznych świata i na festiwalach w Lockenhaus, Bregencji, Les Arcs, Montepulciano, Kuhmo, Schleswig-Holstein Musik Festival i Berliner Festwochen; regularnie koncertuje w Stanach Zjednoczonych, jako "Quartet in residence" jest związany z festiwalem F. Schuberta organizowanym przy Georgetown University Washington D.C.
Repertuar Kwartetu jest wszechstronny, muzyka współczesna zajmuje w nim ważne miejsce.
W wykonaniach utworów kameralnych z Auryn Quartet występują artyści tej miary co: Eduard Brunner, Gérard Cossé, Patric Gallois, Paul Meyer, Boris Pergamenschikow, Sharon Kam, Tabea Zimmermann oraz muzycy z kwartetów Guarneri i Amadeus.
W 1990 roku zespól nagrał płytę z utworami F. Schuberta (Tacet), która została bardzo wysoko oceniona przez krytyków. Później były następne nagrania: kwartetów smyczkowych B. Brittena, J. Haydna i L. van Beethovena, następnie kwartetów B. Bartóka (Accord). Ostatnio ukazały się obydwa kwartety smyczkowe W. Braunfelda (cpo). Obecnie zespół przygotowuje nagranie wszystkich kwartetów smyczkowych F. Schuberta na sześciu płytach (cpo); jako następne będą kwartety C. Nielsena i E. Griega.
Powrót