Barry Douglas
Pianista Barry Douglas rozpoczął swą międzynarodową karierę w 1986 roku zdobyciem złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Występował z takimi zespołami jak orkiestra Filharmonii Berlińskiej, Gewandhaus w Lipsku, orkiestrami z Filadelfii, Chicago, Cleveland i Los Angeles, japońskimi NHK i Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, z orkiestrą Filharmonii Izraelskiej oraz z wszystkimi liczącymi się orkiestrami londyńskimi. Występował pod batutą wybitnych dyrygentów, takich jak: V. Ashkenazy, Colin Davis, K. Masur, L. Maazel, L. Slatkin, M. Tilson Thomas, Temirkanov i Jansons.
Barry Douglas ma już na swym koncie dziesięć nagrań w katalogu BMG/RCA; jego niedawne nagranie Koncertu M.Regera i Burleski Straussa, dokonane pod dyrekcją Marka Janowskiego z Orchestre Philharmonique de Radio France, zostało nagrodzone Diapason d'Or. Do najnowszych nagrań artysty należą również: Koncert fortepianowy Corigliano z Saint Louis Symphony Orchestra pod batutą Leonarda Slatkina oraz Koncert B. Brittena i Fantazja C. Debussy'ego, również z Orchestre Philharmonique de Radio France pod batuta Marka Janowskiego.
W roku 1993 Barry Douglas był głównym solistą serii Concerto, zrealizowanej i nadawanej przez prestiżową, brytyjską telewizję Channel Four. W serii tej (nagrodzonej nagrodą Emmy), wykonał II Koncert Rachmaninowa z London Symphony Orchestra pod dyrekcją Michaela Tilsona Thomasa.
Do ostatnich osiągnięć Barry'ego Douglasa należą występy z berlińską Orkiestrą Symfoniczną, z Bayersche Rundfunk, na florenckim Maggio Musicale, orkiestrami filharmonii helsińskiej i sztokholmskiej, Orchestre Philharmonique de Radio France, London Symphony Orchestra, orkiestrami symfonicznymi z Cincinnati i Toronto, seria koncertów w Japonii oraz recitale w Oslo, Paryżu i Mediolanie. W tym sezonie artysta wystąpi z San Francisco Symphony Orchestra, San Francisco RSO, turyńską orkiestrą RAI oraz z Dresdner Staatskapelle.
Barry Douglas czerpie inspirację z wielu kultur. Urodzony w Irlandii, mieszka obecnie w Paryżu; żywo interesuje się operą i kulturą rosyjską; spędził roczny urlop naukowy jako gość oksfordzkiego Oriel College.
Powrót