Boris Pergamenschikow
Urodził się w 1948 roku w Leningradzie, gdzie później studiował u Emanuela Fiszmana. Jeszcze jako student konserwatorium koncertował z najlepszymi orkiestrami Moskwy i Leningradu. W roku 1974 zdobył pierwszą nagrodę oraz złoty medal V. Konkursu im. Piotra Czajkowskiego; sukces ten przypieczętował jego pozycję wśród czołowych wiolonczelistów świata. W 1977 roku wyemigrował na Zachód i rozpoczął aktywną działalność koncertową na całym świecie; jest cenionym gościem muzycznych miast i festiwali od Berlina po Tokio i od Salzburga po Jerozolimę. Po nowojorskim debiucie w 1984 roku "The New York Times" pisał o jego występie: "... jak by nie patrzeć, to wiolonczelista klasy światowej... ten poziom techniczny, muzyczny i interpretacyjny jest osiągany tylko dla garstki wykonawców".
Na jego trasie koncertowej znalazły się ostatnio m.in. następujące festiwale: w Salzburgu, BBS Proms, w Edynbyrgu, Berlinie, Wiedniu i Szlezwiku-Holsztynie. Występował z Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Monachijskiej, Orkiestrą Królewskiej Filharmonii w Londynie, Orkiestrą Symfoniczną Radia Bawarskiego, Symfoniczną Orkiestrą BBC, Orkiestrą NHK Tokio, Narodową Orkiestrą Francji i Orkiestrą Filharmonii Czeskiej.
Boris Pergamenschikow współpracował jako solista i muzyk kameralny z takimi znakomitościami jak: C. Abbado, Amadeus-Quartett, Alban Berg-Quartett, G. Kremer, W. Lutosławski, Y. Menuhin, K. Penderecki, M. Rostropowicz, A. Schiff i S. Végh. Nagrywał dla np. firm: Chandros, Decca, EMI, Orfeo i Sony Classical.
Powrót