Elżbeta Penderecka fot. Andrzej Świetlik Elżbieta Penderecka

Urodziła się w Krakowie. Po ukończeniu szkoły średniej studiowała fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1965 roku prowadzi sekretariat swojego męża, Krzysztofa Pendereckiego.
W roku 1990 została współzałożycielką i prezesem pierwszej prywatnej agencji Heritage Promotion of Music and Art. Tę działalność zakończyła w połowie 1995 roku.
Od roku 1992 pomaga mężowi w organizacji Festiwalu im. Pablo Casalsa w San Juan w Puerto Rico, którego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Penderecki.
El¿bieta Penderecka zasiada w radach nadzorczych kilku fundacji, w tym Europejskiej Fundacji Mozartowskiej, która zakończyła swoją działalność w grudniu 1998 roku i której siedziba przez cztery lata mieściła się w Polsce. Była współzałożycielką tej fundacji i aktywnie uczestniczyła w pracach Komitetu Doradczego i Rady Programowej. Przyczyniła się walnie do powstania orkiestry kameralnej Sinfonietta Cracovia, oficjalnej orkiestry Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa. Pomaga w promocji tego zespołu i organizacji koncertów, obejmując jednocześnie nad nią patronat.
Od 1996 roku jest Przewodniczącą Rady Programowej Festiwalu Kraków 2000 Europejskie Miasto Kultury. W marcu 1997 roku zorganizowała pierwszy Wielkanocny Festiwal Beethovenowski, którego kolejna edycja odbyła się w roku 1998. W roku 1999 planowany jest III Wielkanocny Festiwal Beethovenowski, organizowany pod hasłem "Beethoven i Wielcy Romantycy". Ma zamiar kontynuować ten festiwal w latach następnych. Elżbieta Penderecka objęła też funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenia muzyczne roku 1998 odbywały się w Krakowie pod patronatem samego kompozytora.
W roku 1997 zainicjowała cykl "Koncerty wielkich mistrzów - Elżbieta Penderecka zaprasza", prezentującym tak znakomitych artystów jak Mścisław Rostropowicz, Jessye Norman czy Simon Estes. Kontynułowała ten cykl w roku 1998, zapraszając do Krakowa Barbarę Hendricks i Stanisława Bunina. W roku 1999 przyjedzie do Krakowa Wienerakademie, 14 kwietnia z nadzwyczajnym recitalem wystąpi Pinchas Zukerman i Marc Neikrug, następnie Bella Davidovich, Galina Gorchakova, Sumi Jo i inni.
W listopadzie 1997 zorganizowała wraz z Centrum Sztuki Studio koncert charytatywny na rzecz powodzian z udziałem Sinfonii Varsovii, Lorda Yehuchi Menuhina, Chóru Filharmonii Narodowej oraz solistów Izabeli Kłosińskiej, Arto Norasa i Ewy Pobłockiej.
W listopadzie 1996 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. W listopadzie 1997 roku została uhonorowana nagrodą PRO MUSICA VIVA, przyznaną przez Fundację Marii Strecker Daelen w uznaniu jej wybitnych osiągnięć w polskim i międzynarodowym życiu muzycznym. 10 stycznia 1998 została laureatką nagrody specjalnej Złotej Statuetki Business Center Club. W styczniu 1999 roku otrzymała z rąk wojewody krakowskiego, Ryszarda Masłowskiego, Honorową odznakę " za zasługi dla Województwa Krakowskiego".
W roku 2000, kiedy Kraków będzie Europejskim Miastem Kultury, planuje sprowadzenie do Polski Filharmoników Nowojorskich, Bundesjugend Orchester z Gerdem Albrechtem, Norddeutsche Rundfunk z Christophem Eschenbachem, Anne-Sophie Mutter, Il Giardino Armonico, i wiele innych europejskich zespołów.
Ma w planach zorganizowanie pierwszej edycji Konkursu Wiolonczelowego im. Pablo Casalsa w San Juan w Puerto Rico. Wspólnie z mężem planuje zorganizowanie, jeszcze w tym roku, festiwalu muzyki w Korei.
Jednym z ważniejszych wydarzeń w roku 1999 będzie koncert promujący młode wybitne talenty. W koncercie zorganizowanym z okazji mianowania Shlomo Mintza na stanowisko Dyrektora Konkursu im. Wieniawskiego w Poznaniu wystąpi, pod jego dyrekcją, młody skrzypek Ryu Goto.

Powrót